Płock jest miejscem wielu patronów. Jednym z nich jest siostra Faustyna Kowalska, której 22 lutego 1931 roku gdy przebywała tam w domu zakonnym objawił jej się Pan Jezus i kazał namalować obraz Miłosierdzia Bożego z podpisem „Jezu Ufam Tobie”.
Wieczorem, kiedy byłam w celi – tak napisała w swoim „Dzienniczku” św. Siostra Faustyna –ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. W milczeniu wpatrywałam się w Pana, dusza moja była przejęta bojaźnią, ale i radością wielką. Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić jej będą jako swej chwały. ” (Dz. 47, 48).
Kolejnym patronem Płocka jest także święty Zygmunt król, dla którego od początku ważną troską stała się walka z kastami i herezjami. Z danych biogrficznych wiadomo, że został on uzdrowiony przez biskupa Apolinarego z febry. Sytuacja ta stała się po jego śmierci przyczyną pielgrzymek osób na nią chorych do grobu króla, którzy doznawali licznych uzdrowień.
Patronami Płocka są również święty Stanisław Kostka, św. Stanisław biskup a także męczennicy arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski i biskup Leon Wetmański, którzy zostali zamęczeni przez niemców hitlerowców.