O spotkaniu ogólnopolskim Wojowników Maryi w Płocku

11 lutego 2023 roku w Płocku odbyło się kolejne ogólnopolskie spotkanie formacyjne mężczyzn, w którym można było uczestniczyć razem z dziećmi. Spotkanie miało miejsce w hali sportowo-widowiskowej Orlen Arena, do której szliśmy ulicami Płocka odmawiając różaniec. Poza procesją program spotkania obejmował Mszę Świętą, dwa świadectwa, koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz Adorację Najświętszego Sakramentu.

Był to wyjątkowy czas obfitujący w cudowne przeżycia.

11 lutego dniem szczególnym

Dzień ten był wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes, gdzie w 1858 r. Maryja objawiła się prostej dziewczynie Bernadetcie Soubirous. Ukazała się jako piękna, młoda pani w białej sukni przepasana niebieską wstążką z różańcem w ręce. „Jestem Niepokalane Poczęcie” – przedstawiła się. Wezwała też do modlitwy, pokuty i nawrócenia grzeszników.

Lourdes po uznaniu objawień przez Kościół stało się sanktuarium. Jest to miejsce promieniujące na cały świat duchem miłości, szczególnie w odniesieniu do chorych i ubogich. Osoby wierzące proszą tam o liczne łaski dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej. Lourds jest miejscem, w którym modlą się ludzie chorzy, przybywający tam z nadzieją na uzdrowienie. To za sprawą tego właśnie Jan Paweł II ustanowił święto Maryi z Lourdes Światowym Dniem Chorych.

Patroni Płocka

Płock jest miejscem wielu patronów. Jednym z nich jest siostra Faustyna Kowalska, której 22 lutego 1931 roku gdy przebywała tam w domu zakonnym objawił jej się Pan Jezus i kazał namalować obraz Miłosierdzia Bożego z podpisem „Jezu Ufam Tobie”.

Wieczorem, kiedy byłam w celi – tak napisała w swoim „Dzienniczku” św. Siostra Faustyna –ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. W milczeniu wpatrywałam się w Pana, dusza moja była przejęta bojaźnią, ale i radością wielką. Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić jej będą jako swej chwały. ” (Dz. 47, 48).

Kolejnym patronem Płocka jest także święty Zygmunt król, dla którego od początku ważną troską stała się walka z kastami i herezjami. Z danych biogrficznych wiadomo, że został on uzdrowiony przez biskupa Apolinarego z febry. Sytuacja ta stała się po jego śmierci przyczyną pielgrzymek osób na nią chorych do grobu króla, którzy doznawali licznych uzdrowień.

Patronami Płocka są również święty Stanisław Kostka, św. Stanisław biskup a także męczennicy arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski i biskup Leon Wetmański, którzy zostali zamęczeni przez niemców hitlerowców.

Procesja różańcowa

W to przepiękne święto Matki Bożej z Lourdes modliliśmy się w szczególny sposób o wylanie Bożego Miłosierdzia przez wstawiennictwo i przyczynę Matki Bożej uzdrowienia chorych. Objęliśmy naszą modlitwą władze Płocka, biskupa Szymona Stułkowskiego ze wszystkimi kapłanami pracującymi w Płocku w diecezji płockiej, za wszystkie rodziny i małżeństwa szczególnie te, które są w kryzysie. Modliliśmy się także za młodzież i dzieci Płocka w odniesieniu do tych, które najbardziej spragnione są miłości. Modliliśmy się również za nas samych, za Wojowników Maryi, wszystkich mężczyzn, którzy przybyli tutaj aby modlić się na różańcu i przeżyć ten cudowny czas.

Modlitwa ojców i ich dzieci

Czas ten był bardzo wyjątkowy. Dzieci położyły ręce na głowach swoich ojców modląc się dla nich do Ducha Świętego o dar pięknej spowiedzi. Po modlitwie tej przytuliły swoich ojców i pobłogosławiły znakiem krzyża.

Była to także wyjątkowa okazja do uniżenia dla obecnych na spotkaniu ojców przed swoimi dziećmi i poproszenia ich o wybaczenie. Ojcowie mieli bowiem okazję przytulić swoje dzieci i wejść w modlitwę przeproszenia, mówiąc im cichutko na ucho za co przepraszają.

Homilia księdza biskupa Szymona Stułkowskiego podczas Mszy Świętej

Adoracja

Bycie ojcem jest największym przywilejem danym Ci od Boga na ziemi – wybrzmiało w trakcie spotkania.

Wielu mężczyzn położyło się krzyżem na podłodze i mogło prosić o bycie najwspanialszym ojcem dla swoich dzieci na wzór Ojca Niebieskiego. Była to także okazja do przebaczenia swoim ziemskim ojcom, którzy nie nauczyli ich kochać.

Ojcowie mogli także spojrzeć na swoje dzieci i powiedzieć każdemu z osobna co najbardziej ich w nich zachwyca, dlaczego są z nich dumni.
Nic tak nie rani dziecka jak niedotrzymane obietnice dane przez tatę powiedział ks. Dominik Chmielewski. Dzieci mogły poprosić swojego tatę o jedną rzecz do spełnienia, których ks. Dominik ich zachęcał.

Nie zabrakło także pełnej mocy modlitwy kapłanów nad nami, którzy z wyciągniętymi rękoma modlili się między innymi aby Duch Święty czynił cuda miłości w naszych rodzinach i aby Maryja przyszła i uzdrawiała serca rodzin, żon i matek Wojowników Maryi.