Wojownicy Maryi to dedykowana wyłącznie dla mężczyzn wspólnota maryjna, która zawiązała się w trakcie otwartych spotkań formacyjnych w Lądzie. Dobrymi owocami formacji we wspólnocie są:
– modlitwa
– dawanie przykładu i świadectwa wiary
– uświęcanie siebie oraz swoich rodzin
Z owoców tych ma wypływać realizacja powołania, które jest darem od Boga i pragnienie by rozszerzać nabożeństwo ku czci Matki Bożej.
Formacja opiera się o Boże Słowo zawarte w Piśmie Świętym, naukę Kościoła Katolickiego, Sakramenty Święte, pokutę i modlitwę różańcową.
Patronem wspólnoty jest św. Jan Bosko, który jest nazywany „Ojcem i Nauczycielem Młodzieży”. Wspólnota stanowi odpowiedź na duchowo moralne potrzeby mężczyzn. Jej założycielem jest Salezjanin – ks. Dominik Chmielewski.
Wojownicy Maryii są aktywnymi katolikami, którzy w swoim działaniu w pełni i bezwarunkowo podporządkowują się Papieżowi, biskupom oraz kapłanom parafialnym.
Każdy członek wspólnoty zobowiązany jest dbać o:
– budowanie relacji w swojej rodzinie, całej wspólnocie i poza nią
– czynne uczestniczenie w życiu wspólnoty i Kościoła Katolickiego
– rozwój fizyczny, samodyscyplinę i dawanie dobrego świadectwa swoją postawą
Charyzmatem wspólnoty jest naśladowanie cnót Najświętszej Maryi Panny oraz osobiste całkowite zawierzenie się Jej Niepokalanemu Sercu i opiece, dla większej chwały Kościoła i zwycięstwa Niepokalanego Serca Maryi.
Matka Boża posiada następujące cnoty: czystość, roztropność, pokora, wiara, pobożność, posłuszeństwo, ubóstwo, cierpliwość, miłość, boleść.
Do Wojowników Maryi może wstąpić każdy mężczyzna w wieku 18-50 lat, który czuje w swoim sercu ogromną miłość do Niepokalanej Dziewicy Maryi, ma szczerą intencję służenia Panu Bogu oraz pragnie całkowicie zawierzyć się Jezusowi Chrystusowi przez Niepokalane Serce Maryi.
Żeby nim zostać należy:
– ukończyć pełny proces formacji zgodnie z ustalonymi zasadami (szczegółowe informacje znajdują się w statucie)
– przygotować się i przejść pozytywnie rozmowę braterską ze swoim liderem grupy (lub inną wyznaczoną przez koordynatora grup regionalnych i liderów osobą), oraz zostać przez te osoby dopuszczonym do pasowania
– uzyskać rekomendację od lidera grupy oraz lidera regionalnego
– przystąpić do uroczystego pasowania odbywającego się na koniec roku formacyjnego
– po uroczystym pasowaniu prowadzić dalszą formację i raz w roku odnowić swoje przyrzeczenie miecza (w przypadku już pasowanych Wojowników)
Zasady wymagane w związku z pasowaniem także zostały dokładnie opisane w naszym statucie.
Po wymaganym okresie formacji w ramach otwartych spotkań i spełnieniu wszystkich wymogów, dopuszczeni przez lidera grupy mężczyźni mogą przystąpić do pasowania na Wojownika Maryi. Zobowiązują się całkowicie oddać swoje serce i życie Jezusowi, Maryi i swojej rodzinie (aktualnej albo przyszłej, jeśli kandydat jeszcze jej nie założył). To przyrzeczenie jest bardzo uroczyste na wzór historycznego pasowania na rycerza.
Każdy kandydat przystępujący do pasowania zamawia sobie miecz – symbol walki duchowej ze swoim grzechem i szatanem. Miecz ten po pasowaniu zostaje umieszczony w widocznym, reprezentacyjnym miejscu w domu Wojownika i tam już pozostaje na zawsze. Od tej pory prawdziwym „mieczem” pasowanego Wojownika staje się Różaniec Święty.
Miecz zajmuje ważne miejsce w domu Wojownika – obok Biblii i różańca. Ma nieustannie przypominać słowa wypowiedziane podczas uroczystości przyrzeczenia miecza – walki na śmierć i życie o najważniejsze wartości: miłość do Boga oraz wierność swojej żonie i dzieciom.
Zapraszamy wszystkich mężczyzn, którzy chcą powierzyć swoje rodziny Maryi na regionalne i ogólnopolskie spotkania.